گزارش ویژه سازمان ملل/ ایران بالاترین رشد توسعه انسانی جهان را در 4 دهه اخیر کسب کرد + سند
۱۲ام بهمن ۱۳۹۶ پست های اقتصاد و مالی

به گزارش خبرنگار اقتصادی
، گزارش توسعه انسانی یکی از مهمترین و معتبر ترین گزارش های اقتصادی و اجتماعی در جهان است که هر ساله توسط دفتر توسعه سازمان ملل متحد ( UNDP ) منتشر می شود و در این گزارش شاخص توسعه انسانی (HDI) کشورها بر اساس معیارهایی چون امید به زندگی، کیفیت نظام آموزشی، درآمد واقعی و سرانه درآمد ملی از عدد صفر تا یک محاسبه می شود که هرچه این شاخص به عدد یک نزدیک تر باشد، نشان از توسعه یافتگی بیشتر است.

تمامی شاخصهای توسعه اقتصادی و اجتماعی در برآورد این شاخص دخیل است و به عبارتی یکی از جامع ترین معیارها برای مقایسه توسعه یافتگی کشورها به شمار می رود که البته تمامی دولتها و سازمانهای علمی و تحقیقاتی از این شاخص به عنوان معیار اصلی مقایسه کشورها استفاده می کنند.

بر اساس جدید ترین گزارش توسعه انسانی ۲۰۱۶ که اوایل سال جاری منتشر شد، شاخص توسعه انسانی ایران به ۰٫۷۷۴ از یک رسید که در مقایسه با نمره ۰٫۴۳۷ ایران در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بیش از ۰٫۳۳۷ درجه افزایش نشان می دهد. 

این در حالی است که از بین ۱۰۷ کشور دنیا که از سال ۱۹۸۰ میلادی شاخص توسعه انسانی برای آنها محاسبه می شد، ایران طی این ۴ دهه بالاترین رشد را در شاخص توسعه انسانی داشته است. پس از ایران، چین با رشد ۰٫۳۳۴ درجه ای در رتبه دوم جهان جای گرفته است. نپال با رشد ۰٫۳۱۶ و ترکیه با رشد ۰٫۳۰۴ درجه ای در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

بر اساس گزارش سازمان ملل، رتبه جهانی جمهوری اسلامی ایران هم در این ۴ دهه بیش از ۴۱ رده صعود داشته و از جایگاه ۱۱۰ در سال ۱۹۷۹ به جایگاه ۶۹ در سال گذشته ارتقا یافته است.

اسناد گزارش سازمان ملل از شاخص توسعه انسانی ۱۰۷ کشور در سال ۱۹۸۰ را در ادامه ببینید:

در ادامه اسناد آخرین گزارش توسعه انسانی سازمان ملل که مربوط به سال ۲۰۱۶ میلادی است و میزان رشد شاخص توسعه انسانی را نشان می دهد، ببینید:

انتهای پیام/


مطالب پیشنهادی