چین هر دقیقه ۲۰ نفر را از فقر نجات می دهد
۱۴ام فروردین ۱۳۹۷ پست های اقتصاد و مالی

یو بازار: به گزارش ایرنا از روزنامه گلوبال تایمز چین، شورای دولتی چین خاطر نشان کرده است برنامه اصلی دولت این است که تا سال ۲۰۲۰ میلادی، چین به کشور نسبتا مرفه تبدیل شود.

دولت چین اعلام کرده است چنانچه سرانه درآمد ماهانه فردی زیر ۳۵۰ دلار باشد فقیر محسوب می شود که بر این اساس هنوز نزدیک به ۴۳ میلیون نفر در کشور زیر خطر فقر هستند.

بانک توسعه چین یکی از بانک های عمده این کشور اعلام کرده است برای فقرزدایی در سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۶۰ میلیارد دلار اختصاص می دهد.

این بانک برای اجرای طرح های زیربنایی با هدف فقرزدایی در کشور در سال جاری میلادی ۶۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار اعتبار در نظر گرفته است.

فقرزدایی یکی از اصلی ترین اولویت های کاری دولت ‘شی جین پینگ’ رییس جمهوری خلق چین است که دستکم تا سال ۲۰۲۳ میلادی قدرت را در اختیار خواهد داشت.

از وام های میلیاردی این بانک برای ساخت مسکن ارزان قیمت، اسکان فقیران، طرح های بهداشتی و پزشکی برای اقشار ضعیف و کم درآمد و بهبود شرایط آموزشی آنها استفاده می شود.

این بانک در پنج سال گذشته بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار برای فقرزدایی اختصاص داده است و یکی از معتبرترین ارگان های مالی برای مقابله با فقر در کشور محسوب می شود.

دولت چین قصد دارد بر اساس برنامه ریزی اعلام شده در سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۱۰ میلیون نفر را از فقر نجات داده و برای دو میلیون و ۳۰۰ هزار بی خانمان مسکن تهیه کند.

آمارهای رسمی نشان می دهد که از سال ۱۹۷۸ تا ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۷۳۰ میلیون نفر در چین از فقر نجات یافته اند.

آمارهای موجود همچنین نشان می دهد به طور میانگین در این کشور سالانه ۱۳ میلیون نفر از فقر نجات می یابند.

شورای دولتی چین در گزارشی درباره فقرزدایی که تارنمای گلوبال تایمز منتشر کرده، آورده است سرانه درآمد مناطق روستایی فقیر از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ میلادی ۱۰.۷ درصد افزایش یافته است.

این گزارش می افزاید چین در سال های گذشته کوشیده است نزدیک به ۱۰ میلیون نفر را از فقر نجات دهد و حالا از برنامه ریزی ها پیشی گرفته است.


مطالب پیشنهادی