چین از سیاست هند در داووس دفاع کرد
۵ام بهمن ۱۳۹۶ پست های اقتصاد و مالی

یو بازار: هوا چون اینگ سخنگوی وزارت خارجه چین در مصاحبه ای در پکن که تارنمای یی سی به آن اشاره کرده است گفت: جهانی سازی یک فرایند قابل بازگشت نیست و برای همین همه باید در راستای پیشبرد این فرایند با یکدیگر همکاری کنند.

وی اظهارات نخست وزیر هند را در مخالفت با یکجانبه گرایی تجاری و حمایت از جهانی سازی درست توصیف کرد و گفت: این اظهارات برای دیگر کشورها مفید است و بخصوص در راستای منافع کشورهای در حال رشد می باشد.

یک سال قبل در همین مجمع ‘شی جین پینگ’ رییس جمهوری خلق چین مخالفت کشورش را با یکجانبه گرایی تجاری اعلام کرده بود.

بیشترین سیاست های یکجانبه در ماه های اخیر علیه کشورهای مختلف از سوی آمریکا اعمال شده و این کشور بتازگی تعرفه بر روی کالاهای مختلف وارداتی از چین و چند کشور دیگر را افزایش داده است.

به گزارش ایرنا، نخست وزیر هند این هفته در مجمع داووس با یکجانبه گرایی مخالفت کرد و همزمان دولت آمریکا افزایش تعرفه را به عنوان مصداقی از یکجانبه گرایی تجاری به اجرا گذاشت.

سخنگوی وزارت خارجه چین گفت یکجانبه گرایی تجاری شمشیری دو تیغه است که خود و دیگران را زخمی می کند و در دنیای شکننده امروز کاربرد مفیدی نخواهد داشت.

وانگ یی’ وزیر خارجه چین این هفته در شیلی با اشاره به سیاست های تجاری آمریکا گفت ما هرگز مسایل تجاری را سیاسی نمی کنیم.

وی گفت حتی وقتی که مساله مازاد تجاری یا کسری تجاری کشورها در میان باشد باز هم چنین کاری از سوی چین صورت نمی گیرد.

وی خاطر نشان کرد برخی مانند آمریکا مسایل داخلی خود را در امور تجاری دخالت می دهند و برای حمایت از خود تدابیر ضد تجاری علیه دیگران در نظر می گیرند که این سازنده نیست.

او گفت که سیاست و تجارت دو مقوله جدا هستند و چین در تلاش است با بزرگ کردن اقتصاد خود با همکاری با دیگران کیک بزرگی تولید کند که همه بتوانند از آن تناول کنند.

مسئولان وزارت خارجه چین و وزارت بازرگانی این کشور نسبت به افزایش تدابیر تجاری یکجانبه آمریکا هشدار داده اند.

اجلاس مجمع جهانی اقتصاد ژانویه هر سال با حضور شمار زیادی از روسای جمهوری، نخست وزیران، رهبران تجاری و بانکی و اقتصاددانهای جهان در داووس سوئیس برگزار می شود. در اجلاس امسال که تا روز جمعه ادامه دارد شماری از رهبران جهان از جمله نخست وزیر هند، رئیس جمهوری فرانسه، صدر اعظم آلمان، نخست وزیر انگلیس و رئیس جمهوری آمریکا سخنرانی می کنند

در این اجلاس پنل ها و میزگردهای مختلف و متنوعی برگزار می شود و در حاشیه آن نیز دیدارهایی خصوصی بین سیاستمداران و مقامات اقتصادی برای بررسی مسائل روز برگزار می شود

در اجلاس امسال داووس دهها پنل و میزگرد کارشناسی و سخنرانی با موضوعات مختلفی از جمله اقتصاد دیجیتال، سامانه های انرژی، پارادایم های جدید سلامت و بهداشت، آوارگان، دورنمای علمی جهان، تاثیرات طرح ‘یک کمربند و یک جاده’ چین و موضوعات دیگر برگزار می شود

همچنین با مطرح شدن بحث آزارهای جنسی در آمریکا و اروپا در ماههای گذشته، در اجلاس امسال مجمع جهانی اقتصاد موضوعات مرتبط با نابرابری و شکاف جنسیتی نیز در پنلها و میزگردهای مختلفی مورد بحث قرار می گیرد به همین دلیل امسال برای اولین بار تمام افرادی که ریاست مشترک اجلاس را بر عهده دارند، زن هستند و اجلاسی با ریاست بانوان برگزار می شود.

اجلاس امسال مجمع جهانی اقتصادی با شعار ‘ایجاد آینده ای مشترک در جهانی اختلاف زده’ و در حالی برگزار می شود که بنا به گزارش پایگاه رسمی مجمع داووس، محیط جهانی به میزان شگرفی تغییر کرده و اختلافات ژئواستراتژیک در جبهه های مختلف ظهور کرده که پیامدهای گسترده سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خواهد داشت.

از این رو چهل و هشتمین نشست سالانه مجمع جهانی اقتصادی قصد دارد رهبران جهان از سطوح مختلف را برای ایجاد یک روایت مشترک به منظور بهبود اوضاع جهان گرد هم آورد.


مطالب پیشنهادی