خروج بریتانیا از باشگاه بزرگان اقتصادی جهان




یو بازار: فیلیپ هاموند وزیر دارایی بریتانیا، اعتراف کرد که این کشور موقعیت اقتصادی خود در سطح جهانی را از دست داده و دیگر در زمره ۵ اقتصاد بزرگ جهان نیست.

به گزارش تعادل به نقل از اسپوتنیک، هاموند در جلسه مربوط به برنامه بودجه بریتانیا در حالی که تلاش می کرد به تصویر زنگ زده سلامت اقتصادی کشور رنگ ولعاب بدهد، در میان صحبت های خود گفت که دیگر شرایط به خوبی گذشته نیست، به ویژه اینکه بریتانیا اکنون در رده بندی اقتصاد جهانی پس از فرانسه قرار گرفته است. کشورهایی که در حال حاضر در صدر فهرست اقتصادی جهانی قرار دارند به ترتیب عبارتند از: امریکا، چین، ژاپن، آلمان و فرانسه. بدین ترتیب بریتانیا تقریبا از همه رقبای خود عقب مانده است.

با این حال وزیر دارایی همچنان خوش بینی خود را درباره چشم انداز اقتصادی که به شدت از روند برگزیت آسیب دیده، حفظ کرد و گفت: «لندن مرکز شماره یک خدمات مالی جهان است و ما مالک برخی از بهترین شرکت های دنیا هستیم.» این سیاستمدار بریتانیایی افزود که کشورش در بخش فناوری و صنایع دیجیتال که پایه و اساس آینده اقتصاد جهانی را تشکیل می دهد، همچنان در جهان حکمرانی می کند.

اما مشکلات برگزیت تنها به تضعیف اقتصاد بریتانیا محدود نمی شود. به گزارش دویچه وله، ثبات شکننده در ایرلند شمالی نیز با آغاز روند مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا به خطر افتاده است. پس از چند دهه درگیری مرز بین جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی که بخشی از بریتانیا محسوب می شود، سال ۱۹۹۸ باز شد و اکنون روند برگزیت خطر درگیری مجدد در این منطقه را به همراه دارد. مرز ایرلند شمالی یکی از بن بست های کنونی در مذاکرات برگزیت محسوب می شود. در همین حال فیل هوگان، مسوول ایرلندی اتحادیه اروپا روز یک شنبه در مصاحبه با «آبزرور» به نخست وزیر بریتانیا توصیه کرد که کوشش کند تا در بازار واحد اقتصادی اروپا باقی بماند و به فکر توافقنامه تجارت آزاد مجزا نباشد. وی ترزا می را به نادیده گرفتن فواید تجارت مرزی برای هر دو کشور ایرلند و بریتانیا متهم کرد و گفت: «اگر بهترین توافقنامه تجارت آزاد با اتحادیه اروپا شکل بگیرد، بازهم فواید آن کمتر از دسترسی به یک بازار واحد اقتصادی است.»


مطالب پیشنهادی