اقتصاد مکزیک آب رفت
یو بازار: به گزارش مهر به نقل از رویترز، طبق اعلام دولت مکزیک در ربع سوم امسال اقتصاد مکزیک بیش از آنچه قبلا تصور می شد آب رفت که علت آن تأثیر طوفان ها و زلزله ها بر صنایع نفت و توریسم این کشور بود و نگرانی های ناشی از به نتیجه نرسیدن نفتا هم به رشد اقتصادی این کشور آسیب زد.

تولید ناخالص ملی مکزیک در ربع دوم سال ۰.۳ درصد در مقایسه با ربع قبلی کاهش یافت که این اولین بار است که در نزدیک به ۲ سال اخیر اقتصاد این کشور با رشد منفی مواجه شده است. در مقایسه با دوره مشابه سال قبل اقتصاد این کشور ۱.۵ درصد رشد کرده است که این کندترین سرعت رشد از ربع چهارم سال ۲۰۱۳ تا کنون است.

سهام مکزیک به دنبال ارائه این داده ها حدود ۰.۸ درصد سقوط کرد.

اقتصاد مکزیک با زلزله های ویران گر ماه سپتامبر و طوفان های سهمگین در آگوست و سپتامبر که صنایع نفتی را تحت تأثیر خود قرار داد و باعث تضعیف فعالیت های اقتصادی شد، آسیب دید.

وزیر مالی مکزیک در بیانیه روز جمعه خود با اشاره به صنایع نفت، آموزش و توریسم گفت: کند شدن اقتصاد این دوره به دلیل تأثیر موقت و محدود بلایای طبیعی بوده است.

وزیر مالی مکزیک اضافه کرد که به نظر او این تأثیر کاهش یافته است و پیش بینی رشد اقتصادی ۲۰۱۷ خود را همچنان بین ۲ تا ۲.۶ درصد حفظ کرد.

این در حالیست که بانک مرکزی مکزیک این قدر خوش بین نیست و این هفته اعلام کرد که به علت وقوع بلای طبیعی و تاثیر آنها بر سرمایه گذاری و نگرانی های مربوط به آینده توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی پیش بینی رشد اقتصادی ۲۰۱۷ خود را به ۱.۸ تا ۲.۳ درصد کاهش می دهد.

گفت و گوها برای مذاکره مجدد در مورد شرایط قرارداد نفتا که دربر گیرنده ۱ تریلیون دلار از حجم مبادلات ۳ جانبه است، به نتیجه نرسید.

بانک مرکزی نرخ رشد سال آینده مکزیک را تا ۳ درصد اعلام کرد.

روز جمعه در بازار ارز پزوی مکزیک در نرخ ۱۸.۵۲۲۵ دلار معامله شد.


مطالب پیشنهادی